کماسی: مرکز سنجش اداری شده است/ از شهنازی و هاشمی توقع بیشتری داشتم

» سرویس: ورزشی - علم ورزش

یکی از اعضای فعال مرکز سنجش آکادمی ملی المپیک در زمان تاسیس، گفت: مرکز سنجش آکادمی ملی المپیک هم‌اکنون به یک مرکز اداری تبدیل شده که دیگر خبری از خلاقیت، نوآوری و توسعه ورزش در آن نیست.

پرویز کماسی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مرکز سنجش آکادمی ملی المپیک در زمان هاشمی طبا در شرایطی تاسیس شد که با کپی‌برداری از شیوه کار مرکز سنجش ایتالیا و کلن آلمان تمام تلاش‌ بر این بود تا بتوان از لحاظ شیوه تمرین، نگاه علمی به این مسئله داشت و در آینده نتایج قابل توجهی به دست آورد.

بدنساز سابق پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران، افزود: اساس کار بر مبنای شیوه کار مرکز سنجش کلن آلمان و ایتالیا بود اما نحوه کار کاملا تفاوت داشت. ما با نگاه علمی که به این مرکز داشتیم، به دنبال آن بودیم تا نحوه تمرینات ورزشکاران را از نظر شدت و حجم، میزان تاثیرگذاری و حتی سنجش و اندازه‌گیری فاکتورهای آمادگی جسمانی ورزشکاران را از حالت سنتی بودن خارج کنیم و بتوانیم روند هدایت و کنترل تمرین‌ها را به صورت علمی دنبال کنیم.

کماسی تصریح کرد: امروزه متاسفانه این مرکز بیشتر در قالب مرکز اداری فعالیت خود را انجام می‌دهد و کارشناسان حاضر در این مرکز همانند گذشته با دلسوزی این مرکز را پیش نمی‌برند.

وی گفت: یکی از اهداف مهم این مرکز تربیت مربیان بدنساز برای تیم‌های مختلف ورزشی بود و این روند به صورت سیستماتیک ادامه داشت و مربیان بزرگی از این مرکز در تیم‌های مختلف به کار بدنسازی می‌پرداختند واین مسئله سبب شد که اکثر ورزشکاران ما در رقابت‌های حساس و مهم از نظر بدنی دچار ضعف عملکرد نشوند. حتی در این مرکز ما تمام تلاش‌مان بر این بود تا بتوانیم با ابداع تمرین‌های جدید، نوآوری و خلاقیت را در این مرکز ارتقا دهیم و سپس این تمرین‌ها را بر روی ورزشکاران پیاده می‌کردیم. در صورتی که به درستی جواب می‌داد، سعی می‌کردیم آن را در تمام تیم‌های ورزشی به اجرا بگذاریم.

کماسی با اشاره به زحمات هاشمی طبا در راه‌اندازی و پیشرفت این مرکز در جهت رشد و اعتلای ورزش کشور تصریح کرد: اگر خلاقیت و نوآوری که در آن زمان در مرکز سنجش وجود داشت ادامه پیدا می‌کرد، قطعا الان شرایط بهتری در ورزش کشور داشتیم اما این نوآوری دیگر به حیطه فراموشی سپرده شده و تمام کارشناسانی که در این مرکز فعالیت می‌کنند دیگر عاشقانه و دلسوزانه به فکر توسعه ورزش نیستند. به نوعی می‌توان گفت در حال حاضر در این مرکز کارشناسان به تمام مسائل دید مالی دارند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد این مرکز دوباره باید احیا شود و حرکت رو به رشد خود را از سر بگیرد. مقایسه این مرکز با 15 سال پیش که تاسیس شد کار غلطی است زیرا با گذشت زمان این مرکز از نظر تکنولوژی باید پیشرفت چشمگیری می‌کرد، اما نه تنها ما شاهد این پیشرفت نیستیم بلکه به مراتب این مرکز دچار رکود شده است.

کماسی افزود: من از شخص کیومرث هاشمی و شاهرخ شهنازی که افراد علمی و تحصیل‌کرده در ورزش هستند توقع بیشتری داشتم. انتظار داشتم آنها نگاه بهتری به این مرکز داشتند و این مرکز را نسبت به قبل با دید تخصصی‌تر و علمی‌تری پیش می‌بردند اما آنچه احساس می‌شود و شواهد نشان می‌دهد، حرکت این مرکز نه تنها رو به رشد نبوده، بلکه در بعضی مواقع دچار افت نیز شده است.

وی در پایان در رابطه با علت عدم همکاری خود با مرکز سنجش آکادمی ملی المپیک گفت: در زمان علی‌آبادی به من گفتند دیگر نیاز به همکاری شما در این مرکز نیست و من نیز دیگر حاضر به همکاری با این مرکز نبودم. البته اگر بخواهند از من استفاده کنم دوست دارم برای رشد این مرکز همکاری کنم اما اینکه فقط بخواهم یک کارمند اداری صرف باشم، تحت هیچ شرایطی حاضر به برگشت به این مرکز نیستم.